05.02.2025
Dňa 03.02.2025 v popoludňajších hodinách bol v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene potvrdený pozitívny prípad besnoty u líšky, ktorá sa pohybovala vo dvore rodinného domu vo vedľajšej obci Zalužice a bola usmrtená psom.
Tieto opatrenia na kontrolu nebezpečnej choroby Regionálna veterinárna a potravinová správa Michalovce zruší po uplynutí pozorovacej doby, ak
a) sa v priebehu 3 mesiacov nevyskytol žiadny ďalší prípad besnoty domácich alebo voľne žijúcich vnímavých zvierat,
b) sa v ohnisku nenachádza žiadne vnímavé zviera,
c) bola vykonaná záverečná dezinfekcia.
Besnota je nebezpečná choroba, prenosná na všetky teplokrvné stavovce vrátane človeka.
Po prepuknutí príznakov má vždy smrteľný priebeh a je neliečiteľná. U zvierat sa z počiatku prejavuje hlavne zmenou správania (nekľud, neposlušnosť, nutkavé správanie). U psov sa prejavuje vydávaním chrapľavých zvukov, snahou uniknúť, zvrátenou chuťou (požieranie slamy, kameňov, dreva, hliny, a pod.). Neskôr sa môže prejaviť zúrivosť, kúsavosť, snahou napadnúť iné zviera alebo človeka, prípadne zmenou pohľadu alebo koordinácie pohybu. U mačiek sa prejavuje vyhľadávaním a ukrývaním sa v tmavých a kľudných miestach. Postupom priebehu choroby dochádza k ochrnutiu dolnej čeľuste a jazyka, k nemožnosti hltania, výtoku ťahavých slín, ochrnutiu iných častí tela až uhynutiu udusením.
V zmysle § 17 zákona č. 39/2007 Z. .z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov je vlastník alebo držiteľ zvieraťa okrem iného povinný:
a) hlásiť orgánu veterinárnej správy podozrenie alebo výskyt besnoty (zoonóza - choroba prenosná zo zvieraťa na človeka),
b) zabezpečiť pri vnímavých mäsožravcoch vakcináciu proti besnote,
c) bez meškania zabezpečiť veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka.
V zmysle § 4 ods. 4 zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov je držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie, povinná povedať svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu vlastníka psa osobe, ktorú pes pohrýzol. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, oznámiť obci, kde je pes evidovaný.
VETERINÁRNE OSVEDČENIE O VYŠETRENÍ ZDRAVOTNÉHO STAVU ZVIERAŤA, KTORÉ PORANILO ČLOVEKA ALEBO ZVIERA IHNEĎ ODOVZDAŤ PORANENEJ OSOBE/ZÁKONNÉMU ZÁSTUPCOVI!
Prevencia besnoty sa vykoná povinným preventívnym očkovaním a pravidelným preočkovaním mäsožravých zvierat a udržiavaním zvierat v trvalej imunite proti besnote!!!!
V prípade potreby odoslania zvieraťa k veterinárnemu vyšetreniu do iného okresu, veterinárny lekár, ktorý vykonal vyšetrenie zvieraťa, ohlási príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe túto skutočnosť vrátane údajov z oddielu č. 1 a vlastník/držiteľ zvieraťa predloží toto veterinárne osvedčenie o vyšetrení zdravotného stavu zvieraťa, ktoré poranilo človeka alebo zviera potvrdené veterinárnym lekárom.
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky informuje verejnosť o postupe pri vyšetrení zvierat, ktoré poranili človeka, o povinnostiach vlastníkov alebo držiteľov zvierat a o právach poraneného človeka.
Besnota je vírusová choroba všetkých teplokrvných živočíchov, ktoré postihuje predovšetkým centrálny nervový systém. Patrí medzi zoonózy (choroby prenosné na človeka). Pri typickom priebehu sa choroba manifestuje poruchami vedomia, zvýšenou dráždivosťou, hydrofóbiou, čiastočným a v neskoršom štádiu celkovým ochrnutím.
Po objavení klinických príznakov sa choroba vždy končí smrťou. Ochranná vakcinácia je jediným známym opatrením, ktoré v prípade poranenia skutočne besným zvieraťom zachráni život poškodenému človeku.
Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný podľa §17 ods. 5 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť vakcináciu a každoročnú revakcináciu proti besnote a zabezpečiť bez meškania veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka, ako aj zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.
Podľa § 48 ods. 5 písm. e) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu od 400 eur do 1000 eur tomu, kto nezabezpečí pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako 3 mesiace vakcináciu a revakcináciu proti besnote.
V zmysle § 4 ods. 4 zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov je držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie, povinná povedať svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu vlastníka psa osobe, ktorú pes pohrýzol.
Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, oznámiť obci, kde je pes evidovaný.
Dôvodom vyšetrenia zvieraťa, ktoré poranilo človeka, je možnosť prenosu besnoty. Besnota je nebezpečná choroba, prenosná na všetky teplokrvné stavovce vrátane človeka. Po prepuknutí príznakov má vždy smrteľný priebeh a je neliečiteľná..
Pri poranení človeka zvieraťom môžu nastať tieto situácie:
a) zviera je vakcinované - vlastník alebo držiteľ zabezpečí na vlastné náklady veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia, počas tejto doby akúkoľvek zmenu zdravotného stavu zvieraťa je jeho držiteľ povinný okamžite hlásiť vyšetrujúcemu súkromnému veterinárnemu lekárovi
b) zviera je nevakcinované - vlastník alebo držiteľ zabezpečí na vlastné náklady veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia, počas tejto doby akúkoľvek zmenu zdravotného stavu zvieraťa je jeho držiteľ povinný okamžite hlásiť vyšetrujúcemu súkromnému veterinárnemu lekárovi, v prípade negatívneho klinického nálezu, zviera sa zavakcinuje na náklady vlastníka alebo držiteľa
odchytené zviera sa izoluje, zabezpečí sa veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia, v prípade akýchkoľvek podozrivých klinických príznakov a zmenách správania sa zviera usmrtí a bezodkladne zašle na laboratórne vyšetrenie.
Vyšetrujúci veterinárny lekár podľa bodu 9 odsek 1) písm. c) Národného programu eradikácie besnoty v Slovenskej republike vystaví veterinárne osvedčenie o vyšetrení zdravotného stavu zvieraťa, ktoré poranilo človeka alebo zviera.